SELİM GÜMÜŞ DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI SAYFASI
SAYFA HAKKINDA

Fotoğraf: Emin Gümüş


Fotoğraf: Nesin Gümüş


Her zamanki gibi: Dolaştım, gördüm, fotoğrafladım...
Bu sayfa Doğaya olan hayranlığım ve Fotoğrafa olan ilgim nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Doğanın inanılmaz çeşitliliğini, güzelliğini ve mükemmelliğini fotoğraflamaya çalışmak, bunu mümkün olduğunca çok kişinin görmesini sağlamak ve insanlardaki doğa sevgi ve bilincini güçlendirmek ana amaçtır.

Arşiv çoğunlukla gözümüzden kaçan küçük varlıkların makro fotoğraflarından oluşmaktadır.

Böcekler, çok küçük olmaları kadar inanılmaz sayıdaki çeşitleri, çok güçlü yapıları, inanılmaz yetenekleriyle doğanın harikalarındandır.

Bitkilerin ve çiçeklerin de sanki sınırsız sayıda türü ve rengi var gibidir. Arşivde bulunan çiçek fotoğrafları aramayı kolaylaştırmak amacı ile rengine göre sınıflandırılmıştır.

Fotoğrafını çektiğim her böcek, bitki ve canlının tanımlayabildiğim ölçüde Türkçe, İngilizce ve Latince(Bilimsel) ismine yer veriyorum. Doğanın inanılmaz çeşitliliği nedeniyle hepsinin tanımlamak benim için neredeyse olanaksız...

YANLIŞ TANIMLAMIŞ OLABİLECEĞİM YA DA TANIMLAYAMADIĞIM BÖCEK VEYA ÇİÇEKLERİN DOĞRU İSMİNİ BİLİYORSANIZ LÜTFEN E-MAIL İLE BİLDİRİNİZ. İsimle birlikte "bir harf ve dört rakamdan" oluşan "fotoğraf kodunu" (d5365 gibi) bildirmeniz yeterlidir. Diğer doğa dostlarının da bilginizden yararlanmasına olanak veriniz. TEŞEKKÜRLER.

Arşiv sayfasında ARAMA kutucuğuna herhangi bir kelime yazılıp sağdaki butona basılarak seçilen ana kategoride ( Böcekler, Çiçekler vs) arama yapılabilir.

Gördüğüm her yeni böcek ve çiçek türünü fotoğraflamaya çalışıyorum. Ancak hepsini kaliteli bir şekilde fotoğraflamak mümkün olmuyor. Çoğu böceğe yaklaşamıyorsunuz, yaklaşabildiklerinizin çoğu çok hareketli. Narin çiçekler açık havada rüzgarla sallanıyor. Bu durumda net bir görüntü yakalamak oldukça zor. Doğrudan güneş ışığını engelleyemediğim çoğu durumda da kaliteli fotoğraf elde etmek zor.

Doğadaki çeşitliliğin gösterilmesi ve arşivde mümkün olduğunca çok türe yer verilmesi amacıyla fotoğraf açısından yeterince kaliteli olmayan çekimlere de arşivde yer verilmiştir. Aynı türün daha kaliteli fotoğraflarını çekildiği takdirde var olan fotoğrafın yerine konmaktadır.

Arşivde yer alan nispeten daha kaliteli fotoğraflar (ışık, renk, netlik, kompozisyon açısından) ŞEÇME FOTOĞRAFLAR bölümünde yeralmaktadır. Arşiv sayfasında ana kategori den SEÇME+ tıklanarak görülebilir.

DOĞA' DA BİZİM KADAR DİĞER CANLILARIN DA YAŞAMA HAKKI VARDIR.
DAHA TEMİZ VE DENGELİ BİR DOĞA İÇİN...

Selim Gümüş, 2004TEŞEKKÜR:
İlgi, yorum, bilgi ve yardımlarıyla bana enerji, cesaret veren ve destek olanlara teşekkürler: Bülent AHISKAL, Yaşar AKMAN, Ahmet BAYTAŞ, Ayşe BİNER, Herman BLOCKX, Ferhat CELEP, Kazım ÇAPACI, Rasim ÇETİNER, Ali GÖK, Evrim KARAÇETİN, Hakan KAVA, Handan KAYAKÖKÜ, Ümit KEBABÇI, Alptekin KUTLU, Kazimierz MORSKİ, Serhan OKSAY, Mark PLONSKY...
Feride GÜMÜŞ, Mehmet GÜMÜŞ, Emin GÜMÜŞ, Nesin GÜMÜŞ, Ozan GÜMÜŞ...

ÖZGEÇMİŞ:
Karahallı/UŞAK doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Karahallı' da tamamladı. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu. Bir bankada Bilgi İşlem Sistem Uzmanı olarak görev yapıyor...

SELİM GÜMÜŞ' ün DİĞER İNTERNET SİTELERİ:
| karahalli.org | Bulmaca Servisi


Copyright © 2004 Selim Gumus. Bütün fotoğraflar, yazılar, çizimler, sayfa düzeni ve program kodları Selim Gümüş' e aittir. İzinsiz Kullanılamaz.
2004.09.10 Mail: